Anemia z niedoboru żelaza

Anemia z niedoboru żelaza

Według statystyk ok. 70% przypadków anemii u ciężarnych jest niedobór żelaza.
Dlaczego ten pierwiastek jest tak istotny? Przede wszystkim odpowiada on za transport tlenu przez czerwone krwinki, wspomaga dojrzewanie i różnicowanie się komórek, a także ma duże znaczenie w procesach powstawania energii.

U przyszłych mam zapotrzebowanie na żelazo jest zwiększone, co jest wynikiem wzrostu płodu, łożyska, zwiększeniem ilości krążącej krwi i tworzeniem hemoglobiny. W 2 trymestrze zapotrzebowanie na żelazo zwiększa się 2-krotnie a w trzecim trymestrze nawet
3-4 -krotnie względem pierwszego trymestru.

Przyczyny niedoborówObjawy niedoborów
dieta uboga w żelazo i białko
pochodzenia zwierzęcego
senność i osłabienie
obfite krwawienia miesiączkowebóle i zawroty głowy
brak apetytu w pierwszym
trymestrze
bladość skóry i śluzówek
nudności i wymiotykruchość włosów i
paznokci*
trudności z koncentracją
szybsze występowanie
zmęczenia

*kruchość i tendencja wo wypadania włosów i łamania się paznokci, może również wynikać z zaburzenia gospodarki hormonalnej

Jakie są konsekwencje niedoborów żelaza dla dziecka?

Niedobory żelaza skutkują niedotlenieniem rozwijających się komórek,  a w konsekwencji zaburzoną organogenezą (tworzeniem się narządów). Podobnie jak niedotleniony jest organizm dziecka, tak niedotlenione są komórki łożyska, co zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia. Ponadto zbyt mała podaż żelaza u mamy ma wpływ na produkcję białek, w tym białek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi.

Żelazo w diecie ciężarnej

Żelazo występujące w pokarmach może znajdować się w dwóch formach – hemowej, której źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego (czerwone mięso, ryby, owoce morza, drób) i niehemowej, którą można znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego (ryż, fasola, pszenica, ale także w jajkach).

Zawartość żelaza na
100 g produktu
Produkty spożywcze
powyżej 10 mgwątroba wieprzowa, kakao gorzkie,
otręby pszenne
5-10 mgwątróbka cielęca, wątróbka wołowa, kaszanka,
wątróbka drobiowa, żółtko jaja, soczewica, mak,
zarodki pszenne, pestki dyni i słonecznika
2-5 mgmięso wołowe, cielęce, baranie, przetwory rybne,
kasza jaglana, kasza gryczana, chleb żytni

Przyswajalność żelaza

Forma hemowa jest znacznie lepiej przyswajalna niż postać niehemowa. Przyswajanie żelaza z pokarmów w dużej mierze zależy od połączenia składników w jednym posiłku. W przypadku postaci niehemowej istotny wpływ ma witamina C spożywana w tym samym posiłku.
Dlaczego tak się dzieje?
Witamina C tworzy z jonami żelaza łatwo rozpuszczalne w jelicie cienkim związki chelatowe. Chelaty są łatwo wchłaniane w jelicie cienkim do krwioobiegu.

Inną właściwością tej witaminy jest działanie hamujące na substancje zmniejszające wchłanianie żelaza, które można znaleźć w orzechach, kawie, herbacie czy kakao. Należy również unikać połączeń ze szpinakiem, szczawiem.

Bogatymi źródłami witaminy C są między innymi: natka pietruszki, papryka czy brokuły. Udokumentowano, ze zawartość 25-10 mg witaminy C w posiłku bogatym w żelazo niehemowe, zwiększa jego wchłanianie 4-krotnie.

Korzystnie na wchłanianie żelaza wpływają kwasy owocowe – jabłkowy, winowy; oraz białko zwierzęce.

Przykładowy jadłospis tygodniowy o dużej zawartości żelaza – już wkrótce!


Powrót do listy artykułów


Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska