Infekcje intymne na wakacjach

Infekcje intymne na wakacjach

Jak uniknąć infekcji intymnych na wakacjach?

Wyjazdy wakacyjne wiążą się ze zwiększonym ryzykiem złapania infekcji intymnej. Czego unikać i o czym pamiętać podczas wyjazdu, żeby oprócz miłych wspomnień i wakacyjnej opalenizny nie przywieźć infekcji intymnej?

  1. Mokry kostium kąpielowy zmień na suchy – grzyby kochają wilgotne środowisko, a przebywając w wilgotnym bikini zapewniasz im idealne warunki nawet przez kilka godzin.
  2. Umyj się po wyjściu z basenu
  3. Noś spódnice i sukienki lub przewiewne, luźne spodnie – w ten sposób zapewnisz dobrą cyrkulację powietrza w okolicach intymnych.
  4. Śpij nago! – da to możliwość swobodnego oddychania Twojej skórze
  5. Ruszaj się – długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, nie tylko jest niezdrowe dla Twojego kręgosłupa, ale sprzyja infekcjom pochwy, gdyż ze względu na zmniejszoną cyrkulację powietrza wzrasta wilgoć w okolicach intymnych. Tarcie, ucisk, ciepło – to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.
  6. Stosuj probiotyki ginekologiczne – probiotyki ginekologiczne nie tylko wspomagają leczenie infekcji intymnych, ale również są skuteczne w ich zapobieganiu. Utrzymując prawidłową florę bakteryjną pochwy, niepożądane drobnoustroje kolokwialnie mówiąc – nie mają miejsca do rozwoju.
  7. Zabierz ze sobą globulki to najlepsza pierwsza pomoc w przypadku utrudnionego dostępu do lekarza na wakacjach.

Powrót do listy artykułów


Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska