Prawidłowa masa ciała w czasie ciąży

Skutki nadwagi i niedowagi w ciąży

Prawidłowa masa ciała w czasie ciąży

Skutki nadwagi i niedowagi w ciąży

Na zmianę macy ciała ciężarnej składają się takie czynniki jak:

Dla rozwijającego się płodu ważna jest nie tylko masa ciała mamy w czasie ciąży ale także waga ciała przed zajściem w ciążę. Kobiety które przed ciążą miały niedowagę odczuwają w czasie ciąży największe przyrosty masy ciała.

Poniżej przedstawiam tabelę informującą o przyrostach masy ciała w zależności od BMI przed ciążą:

BMI
przed ciążą [kg/m2]
PRZYROST MASY CIAŁA w trakcie ciąży [kg]
Niedowaga <18,512,5 – 18
Prawidłowa masa ciała 18,5 – 24,911,5 – 16
Nadwaga 25,0 – 29,97 – 11,5
Otyłość >305-9

W pierwszym trymestrze przyrost masy ciała wynosi ok. 0,5-2kg, jednak w związku z występującymi nudnościami i związaną z tym niechęcią do jedzenia, waga mamy może się zmniejszyć, jednak dla rozwijającego się płodu niekorzystny jest spadek macy ciała o więcej niż 2 kg.

W II i III trymestrze przyrost macy ciała mamy nie powinien być większy niż 0,5 kg tygodniowo.

Powikłania niedowagi i nadwagi w czasie ciąży

Do najczęstszych powikłań niedowagi należy niska masa urodzeniowa noworodka, poród przedwczesny, zwiększone ryzyko zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego. U matki zwiększa się ryzyko niedokrwistości a także wystąpienia depresji poporodowej.

Nadwaga mamy często przyczynia się do dużej masy urodzeniowej noworodka. Duża masa urodzeniowa dziecka ma też negatywny wpływ na zdrowie matki, gdyż rośnie ryzyko pęknięcia krocza w czasie porodu naturalnego.
Ponadto nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia u mamy cukrzycy ciężarnej (więcej przeczytasz tutaj), nadciśnienia, a także pojawienia się żylaków i dolegliwości związanych z obecnością hemoroidów.

powrót do oferty


Powrót do listy artykułów


Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska