Nudności w ciąży

przyczyny, łagodzenie objawów

Nudności w ciąży

przyczyny, łagodzenie objawów

Nudności w ciąży są często jednymi z pierwszych objawów dotykających przyszłe mamy. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ciężarnej i dziecka.
Nudności obserwuje się w pierwszym trymestrze ciąży, najczęściej po przebudzeniu, w okolicach pierwszego posiłku. Często wywołane są zapachami, które wcześniej nie prowokowały takiej reakcji. Nudności najczęściej ustępują samoistnie w drugim trymestrze.

W większości przypadków w zapobieganiu i leczeniu nudności sprawdzają się domowe sposoby, między innymi:

Picie wody niegazowanej – ma na celu uzupełnienie niedoborów mineralnych spowodowanych wymiotami i zapobieganie ewentualnemu odwodnieniu. Woda powinna mieć temperaturę pokojową i należy ją spożywać małymi porcjami, by nie prowokować dalszych dolegliwości przez zbyt dużą objętość płynu.

Imbir – doskonale radzi sobie ze zwalczaniem nudności. Jego działanie wynika ze zdolności zmniejszania napięcia mięśni brzucha, a dodatkowo przyczynia się do poprawy trawienia i szybszego zneutralizowania toksyn, mogących być przyczyną dolegliwości.
Jeśli przygotowujemy napar, dobrze jest by imbir został zalany gorącą wodą, która złagodzi jego piekący smak.

Świeża cytryna lub mięta – dobrze sprawdzą się napary z mięty lub lekka herbata z dodatkiem soku z cytryny. Właściwości mięty i cytryny można wykorzystać też za pomocą aromaterapii. Kilkoma kroplami olejku eterycznego zwilż wacik kosmetyczny i przyłóż w okolice nosa.

Jedzenie potraw o niewielkiej objętości powoduje rozciąganie ścian żołądka. Uczucie pełności może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie ciężarnej, nasilając objawy.

Akupresura – jest coraz częściej zalecana przez lekarzy, gdyż delikatny ucisk niektórych miejsc sprzyja wydzielaniu endorfin i serotoniny, co ma działanie uspokajające i rozluźniające. Obecnie w sprzedaży dostępne są specjalne opaski akupresurowe na nadgarstek, zapobiegające nasilaniu się tej dolegliwości

Preparaty apteczne skuteczne w łagodzeniu objawów:

powrót do oferty


Powrót do listy artykułów


Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska