Znaczenie kwasu foliowego

w diecie przyszłej mamy.

Znaczenie kwasu foliowego

w diecie przyszłej mamy.

Kwas foliowy – wpływ na organizm człowieka

Kwas foliowy, inaczej folacyna, witamina B9 lub B11, jest związkiem organicznym należącym do grupy witamin B. Organizm człowieka nie jest w stanie sam go syntetyzować, dlatego jego głównym źródłem jest dieta.

Folacyna odgrywa istotną rolę w okresie ciąży – odpowiada za prawidłową syntezę materiału genetycznego w szybkodzielących się komórkach płodu. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego wykształcenia się kluczowych dla dziecka organów i układów w tym układu nerwowego i krwiotwórczego. Jego znaczenie jest największe w pierwszym miesiącu ciąży, dlatego też warto zadbać o jego odpowiednią podaż już w czasie planowania ciąży.

Foliany, a dieta

Zapewnienie odpowiedniej podaży w diecie jest trudne ze względu na dużą wrażliwość folacyny na czynniki tj. wysoka temperatura, długi czas przechowywania produktów i obecność światła. Ponadto jego biodostępność może być ograniczana przez spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Jego zapasy w organizmie są niewielkie i przy zbyt niskiej podaży ich wyczerpanie następuje po około 3 miesiącach.

Przyswajalność folianów jest wyższa dla form syntetycznych niż naturalnych. Jego przyswajanie jest zwiększane przez obecność witaminy C oraz innych witamin z grupy B.

Zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy i źródła pokarmowe

Do najważniejszych źródeł pokarmowych kwasu foliowego zalicza się:

warzywa: sałata, szpinak, brokuły, kapusta, kalafior, brukselka, szparagi, bób, zielony groszek, buraki, pomidory,

ziarna, orzechy, pełnoziarniste pieczywo,

owoce cytrusowe, np. pomarańcze,

produkty pochodzenia zwierzęcego: wątroba, jaja, sery,

drożdże

Skutki niedoborów kwasu foliowego

Niedobory kwasu foliowego poza nieprawidłowym tworzeniem się struktur układu nerwowego i krwiotwórczego prowadzić mogą do:

Anemii

Przedwczesnego porodu

Poronień samoistnych

Zmian nowotworowych i miażdżycowych.

powrót do oferty


Powrót do listy artykułów


Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska